PROTONOVÉ CENTRUM PRAHA
Protonová léčba rakoviny prsu
V ČR ročně nově onemocní rakovinou prsu zhruba sedm tisíc žen, z toho 10 procent pacientek je mladších 45 let a 20 procent je ve věku pod 50 let. Přibližně tisíc žen ročně na toto onemocnění zemře. Protonová terapie chrání ženy před vedlejšími účinky klasického ozařování a dává jim šanci užívat si kvalitní život i po léčbě bez zvýšeného rizika pozdních nežádoucích účinků, jako je infarkt, srdeční problémy, rozvoj plicní fibrózy nebo sekundární nádory z ozáření.
Právě z důvodu šance na dlouhý život po léčbě je klíčovým faktorem při volbě léčebné metody toxicita léčby. U žen s karcinomem prsu jsou zásadními nežádoucími účinky kardiotoxicita, pneumotoxicita a zvýšení rizika sekundárních nádorů. Tato rizika jsou prakticky vždy spojena s klasickou radioterapií. Nežádoucí účinky, které přicházejí časně, takzvané akutní nežádoucí účinky radioterapie, lze do jisté míry předvídat a léčit, kritické jsou však pozdní nežádoucí účinky, které vznikající v horizontu desítek let. Protonová terapie znamená možnost, jak se těmto rizikům vyhnout. Protonový svazek díky svým fyzikálním vlastnostem umožňuje redukci dávek na oba kritické orgány (srdce a plíce) a zároveň spolu s významnou redukcí integrální dávky snižuje riziko vzniku sekundárních nádorů.
Léčba je ambulantní, bezbolestná a bez nutnosti hospitalizace. Zásadní pro úspěch léčby je její přesné plánování. Proto každé pacientce na míru připraví tým lékařů spolu s klinickými fyziky ozařovací plán. Na ozařování se dochází v přesně stanovených dnech a čase, který je rezervován pouze pro daného pacienta. Celkový čas, který pacientka v centru jednou návštěvou stráví, by neměl překročit hodinu.
Léčba karcinomu prsu vyžaduje multidisciplinární přístup, tedy úzkou spolupráci s Komplexními onkologickými centry a zavedenými mamologickými centry. Ne každá metoda je vhodná pro každého pacienta a stejně tak moderní, bezpečná a technicky vyspělá protonová léčba má určitá omezení z hlediska indikace – tedy určení pacienta k léčbě.
Protonové terapie je vhodná:
- pro mladší ženu s menší velikostí prsu;
- pro pacientku v dobrém mentálním a psychickém stavu, která je schopná používat přístroj Dyn´R pro kontrolu dechu, tedy zadržet dech v nádechu zhruba na 20 sekund – ozařovaný prs se pohybuje v závislosti na dýchání. V Protonovém centru jsou dýchací pohyby sledovány pomocí přístroje Dyn’R, a to během skenování na CT i během ozařování. Při zadržení dechu ve fázi hlubokého nádechu se zvyšuje přesnost ozáření díky redukci pohybů cílového objemu. Protonový svazek je spouštěn pouze ve fázi hlubokého nádechu. Jediné, co musí zvládnout pacientka, je zadržení dechu v nádechu na přibližně 20 sekund. Nezáleží přitom na množství vzduchu, které pacientka nadechne, to je zcela přizpůsobeno jejím možnostem;
- vhodnost k léčbě ovlivňuje i umístění nádoru v prsu, například cílový objem (nádor) vhodný k protonovému ozařování je umístěn v části prsu směrem k hrudní kosti (což zaručí bezchybnou a reprodukovatelnou viditelnost pro systém VisionRT);
- cílový objem se nesmí nacházet těsně na hrudní stěně a měl by být alespoň 5 mm od střední části žeber.
Konečné rozhodnutí o vhodnosti pacientky k protonové léčbě mohou učinit pouze odborníci PTC, kteří mají jako jediní v ČR s touto metodou praktické zkušenosti.
Úspěšnost
Pokud pacientky přijdou včas, mají vysokou šanci na vyléčení. Tyto ženy pak mají více než 90% šanci na vyléčení, což je stav ve srovnání s ostatními solidními nádory, tedy nádory všech orgánů kromě krvetvorby, poměrně vzácný. Když přijdou pozdě, bojují o život.
Cena a postoj pojišťoven
Pojišťovny protonovou léčbu hradí, pokud je součástí indikace z Protonového centra PTC i doporučení z Komplexního onkologického centra (KOC).
Cesta pro českého pacienta k úhradě léčby:
- Lékaři protonového centra PTC, kteří mají jako jediní v ČR praktické zkušenosti s protonovým i standardním (fotonovým) ozařováním, posoudí vhodnost protonové radioterapie.
- Protonové centrum zpracuje všechny potřebné odborné podklady potvrzující benefit protonové léčby.
- Protonové centrum kontaktuje Komplexní onkologické centrum (KOC) s žádostí o doporučení léčby pomocí protonové radioterapie.
- V případě, že Komplexní onkologické centrum léčbu doporučí, Protonové centrum zašle žádost o úhradu pojišťovně.
- V případě zamítnutí žádosti ze strany Komplexního onkologického centra nebo pojišťovny se společně zváží a navrhne další postup, jak se k protonové cestě dostat.
Orientační cena je od 250 000 Kč.
Detail odstavce: Protonová léčba rakoviny prsu
Zdroj: Protonové centrum Praha
Zveřejněno: 11.7.2017